Kauza.6f.sk >>

Tu budete mat zlodejov, ktori sa nabalovali spolu s Pentou rozkradanim slovenskeho majetku a firiem. Informacie su zo spisu Gorilla, co je vlastne prepis odposluchov bytu v Bratislave, kde sa dane stretnutia odohravali medzi Pentou a jej ludmi...

Majitelia Penty:
Jaroslav Hascak - klucova osoba, ktora vyjednavala vsetky veci – stara sa o ekonomicke zalezitosti. Vychodniar zo Starej Lubovne, zacal zarabat predajom textilu dovezeneho z Ciny(ako vacsina nasich zbohatlikov). Ma zenu Valeriu Trebisovsku tiez z vychodu. Len svadba ich stala pat milionov korun(toto chudak na ktorom zarabaju nezarobi za cely svoj zivot). Vsade chodi s ochrankou. No obzvlast teraz ked ludia si uvedomuju kto ich okradol by som ochranku posilnil. Ma rad drahe oblecenie, luxus a samozrejme stale chrabat bez chrbtovej kosti.


Pohlad povie o clovekovi tisic slov...

Zena vrazedny pohlad ako muz. No ved keby si nerozumili tak nie su spolu... Ha, ha, ha kolkych sme vas okradli... vy ovecky...


Jozef Oravkin, spolumajitel Penty. Pochadza z vychodu, z Helpy. Byva v Bratislave na strmych vrskoch (tu byva ostatna vacsina miliardarov - zlodejov, takze ludia ked nebude co jest, viete kde mate ist.) bydlisko - odkaz na google maps

 

 

 

 


Jozef Spirko - nenasiel som o nom nic akurat, ze je clenom republikovej unie zamestnavatelov a tlacil na vladu aby presadila pokrytecky zakon -na zaklade ktoreho musia velke firmy robit energeticky audit (to jestdalsie okradanie firiem...).

Marek Dospiva - cech, s Hascakom vlastnia v Pente najvacsie podiely. Taktiez sa nabalil na handrach z Ciny, ktore predaval v CSR. Pochadza k Kutnej hory, kde zije jeho otec. Za zenu ma modelku Elisku Felixovu.

 

 

Martin Kusik - ma asi 20% podiel v Pente. Pochadza z Bratislavy, momentalne zije v Prahe s rodinou.


 

 

 

 

Penta sa nabalila ako vacsina takychto firiem na podvodoch pocas kuponovej privatizacie. Na Slovensku posobi ovplyvnovanim politiky - kupovanim poslancov a jej cielom je privatizacia vsetkeho co je na Slovensku. Vlastnia Doveru, lekarne dr. Max, ProCare, mnozstvo nemocnic. Ich cielom je ovladnut cele slovenske zdravotnictvo a zarabat na zdravi ludi. Maju na to prostrednika - ministra zdravotnictva Uhliarika. Svinstva ake tato skupina spravila boli odkryte v dokumente Gorilla. Co je prepis odpocuvania bytu v Bratislave kde prebiehalo stretavanie majitela Penty Hascaka s roznymi osobami politckeho zivota v rokoch 2005-2006. Cely záznam najdete tu: http://www.kauza.6f.sk/

Len zakladne veci z dokumentu:


Malchárek zacína rozprávat o stretnutí s Igorom Junasom (Kerametal). Junas vydiera štát. Štát mu dlžil za nejaké zbrane a on si to zobral z SPP. Chce od Malchárka aby mu ešte schválil vyrovnanie 180 mil. Sk, za ktoré stiahne žaloby voci štátu (podla Malchárka a Hašcáka fiktívne).

Igor Junas:


Jirko Malcharek - byvaly minister hospodarstva, hlavny sprostredkovatel v rokoch 2005-2006 okradania statu. V sucasnosti je vyhradny importer a predajca Audi na Slovensku. Uz len z tohto principu by som si nikdy Audi nekupil ked to predava takyto zlodej. V roku 2003 zahynula jeho zena pri autonehode - boli v rozvodovom konani - tak bohvie ci jej nepomohol. Ministrom bol pocas Dzurindovej prvej vlady, kedy sa na Slovensku najviac nakradlo... a predala sa vacsina klucovych podnikov a obraz v ktorom sme teraz je hlavne dosledkom Dzurindovej prvej vlady.Slovenske
elektrarne a.s:
Hašcák rozpráva, že si sadol s novým predsedom dozornej rady SE Lubošom Ševcíkom (Malchárkov poradca pre privatizáciu). Luboš Ševcík spolu s ludmi s PENTY (Peter Benedikt, Luboš Sekerka - riaditel a predseda predstavenstva PPC, a.s.) bude manažovat celé SE.

Lubos Sevcik - posobi v Privatbanke(penta).


Hašcák rozpráva, že chce v SE prelomit 100 miliónové obchody k jadru (likvidácia V1 a vyhoreného palivo). Podla Hašcáka vo svete nedochádza k likvidácii jadrových elektrární (iba sa konzervujú na predpokladané dalšie použitie v budúcnosti). Hašcák vysvetluje Malchárkovi problematiku cien elektrickej energie. Hašcák vysvetluje Malchárkovi súcasný stav v SE: každý v predstavenstve si robí svoje obchody, Pavol Ponca podvádza vlastných ludí, Igor Grošaft (Hašcák sa s ním stretáva, dobre vychádzajú) urobil velký obchod s elektrinou s dcérskou spolocnost ruskej RAO UES, OstElektra (Malchárek má dostat 500 tis. EUR z tohto obchodu). Miloš Šujanský tiež p odvádza (podviedol aj Hašcáka). Najväcšie podvody robí podpredseda predstavenstva Miroslav Wollner (SMK, Világi). Hašcák dal Ševcíkovi príkaz stopnút Wollnerovi všetky veci nad 30 mil. Sk. Miroslav Wollner chce tiež odstavit Rapšíka a chce sa stat gen. riaditelom a predsedom predstavenstva SE, a.s. Hašcák sa rozhorcuje, že Wollner sa správa ako keby bol ministrom hospodárstva Világi a nie Malchárek.

Oszkar Vilagi - SMK, v danych rokoch bolo SMK spolu s SDKU strany ktore robili najvacsie okradanie Slovakov.
Hašcák má pre Malchárka pripravený zoznam 11-15 vecí v SE nad 100 mil. Sk, ktoré sa budú realizovat. Spolu ide o vyše 1 miliardu Sk. Všetky veci nad 20 mil. Sk schvaluje dozorná rada SE. Majú v nej 5 ludí z 12 (Ševcík, Jurica, Bubeníková, Konštiak, pridá sa aj Grošaft). Hašcák má s Világim bližšie neurcenú vzájomnú dohodu v energetike, ktorá ale nefunguje a ktorú chce porušit. Ocakávajú protireakciu madarov (Világi) za stopnuté Wollnerove veci, ale v DR ich prehlasujú.

Hašcák rozpráva, že zatial dal Lubošovi Ševcíkovi pokyn na jeden obchod - sútaž na informacný systém do SE. Budú 3 záujemcovia o dodávku (SAP, Logica a ešte jedna firma). Sútaž musí vyhrat SAP za 390 mil. Sk. Spravodlivá cena je okolo 350 mil. Sk Malchárek dostane províziu 25 mil. Sk. Hašcák hovorí Malchárkovi, aby odvolal z predstavenstva SE Rapšíka a Šujanského. Malchárek hovorí, že to dnes povedal Ivanovi Miklošovi, Júliusovi Brockovi a madarom. Hašcák hovorí Malchárkovi, aby za predsedu predstavenstva vymenoval Miroslava Pikusa (nie je v žiadnej firme prepojený na Pentu). Dali ho nedávno aj za predsedu dozornej rady SPP (ak to bude konflikt záujmov má odstúpit z dozornej rady SPP). Namiesto Šujanského dajú Vojtecha (Štefana) Haringa. Hašcák káže Malchárkovi aby zmeny vhodne komunikoval v médiách. Ako dôvod má uviest problémy s prevzatím SE talianskym Enelom. Malchárek hovorí, že o zmenách v predstavenstve SE hovoril s Fulviom Contim (prezident talianskeho ENELu), ktorý ich velmi víta.

Malchárek chce vyjst v ústrety Enelu v neprospech SR, za co požaduje motiváciu 1 mld. Sk. Odovzdanie provízie má prebehnút cez navýšenie ceny, za ktorú má Penta predat Enelu Paroplynový cyklus o 1 mld. Sk. Hašcák sa obáva možnej medializácie vydierania zo strany Enelu, ktorá by Malchárka stála miesto ministra. Musí sa rozhodnút dnes, resp. zajtra. V prípade realizácie by Hašcák z 1 mld, Sk navyše za PPC dal väcšinu Malchárkovi, nieco SDKÚ. Nejakých 50 mil. Sk by Hašcák dal aj KDH. Malchárek by mohol zarobit životné peniaze.

Slovenská elektrizacná prenosová sústava, a.s. - SEPS

Hašcák hovorí, že je tam nastavená taká istá komunikácia ako v SE, a.s. Penta má v predstavenstve 3 ludí (2 vlastných, 1 z SDKÚ s nimi spolupracuje). Za Pentu sa SEPSu budú venovat takisto Peter Benedikt a Luboš Sekerka. Je tam vytipovaných 10 obchodov z investicného plánu SEPS, ktorým sa budú venovat. Ku koncu stretnutia (cca 21.30 hod.) odovzdal Hašcák Malchárkovi zoznam týchto projektov. Hašcák delí províziu z obstarávania informacného systému v SEPS za cca 165 mil. Sk, ktorý je už schválený v dozornej rade SEPS - 10 miliónov Malchárkovi, 10 miliónov Oszkárovi Világimu. Világi sa zatial neprihlásil. Ak sa neprihlási celých 20 miliónov pôjde Malchárkovi. Generálny riaditel SEPS Ladislav Szemet je Világiho clovek.

Rozvodné závody - Východoslovenská. Stredoslovenská a
Západoslovenská energetika - VSE. SSE a ZSE

Z celkových 4,7 mil. EUR za poradcu pôjde 2,7 mil. EUR pre poradcu a 2 mil. EUR je na rozdelenie. Hašcák chcel pôvodne 2 mil. EUR rozdelit rovným dielom medzi Malchárka a clenov výkonného výboru FNM Annu Bubeníkovú a Jozefa Juricu. Zacali sa ale do toho montovat SDKÚ a KDH. Hašcák tak bude musiet nieco dat aj Igorovi Grošaftovi (5-7 mil. Sk) a Stanislavovi Janotovi (3-5 mil. Sk). Väcšina ale pôjde Malchárkovi, Bubeníkovej a Juricovi. SDKÚ (Igor Kucej, Gabriel Palacka) chce ošetrit tak, že im ponúkne spoluúcast na delení provízie z priameho predaja zvyšného minoritného balíka SSE a VSE.

Anna Bubenikova - zlodejka najvyssieho razu, obesit alebo zastrelit:


Provízia za priamy dopredaj 41% balíka akcií ZSE patrí podla dohôd SMK (Világi). U ZSE sa ocakáva predajná cena okolo 300 mil. EUR co predstavuje pre SMK províziu od nemeckého E.ON Energie AG (súcasný vlastník 49% akcií ZSE) cca 4 -6 mil. EUR.

Transpetrol. a.s.

Hašcák hovorí, že by sa pred ukoncením transakcie s Transpetrolom ešte pokúsil zvýšit províziu od ruskej strany. Zatial je z cca 100 mil. USD hodnoty transakcie dohodnutá provízia vo výške 3,5 mil. USD, co je celkom dobrá výška (omnoho viac ako napríklad zo SSE). Operácia s Transpetrolom je predbežne odsúhlasená aj vo vláde SR. Hašcák chcel aby celá provízia išla Malchárkovi. Hybnou silou v transakcii je ale SMK, ktorá bude rozdelovat províziu (Czucz) a provízia pôjde napoly medzi Malchárka a SMK. SMK chce transakciu s Transpetrolom stihnút do volieb. Motiváciou nie je iba provízia ale najmä vztah Transpetrolu k Slovnaft (MOL). Osobami z SMK za transakciou sú predseda predstavenstva a generálny riaditel T ranspetrolu Štefan Czucz, predseda SMK Béla Bugár a pravdepodobne aj Világi.

Fond národného majetku SR

Hašcák predstavil Malchárkovi novú koncepciu fungovania FNM SR. Pôvodne chceli odvolat prezidenta FNM SR Jozefa Kojdu, ale neskôr sa rozhodli, že ho len odstavia od rozhodovania. O všetkom v prezídiu FNM bude rozhodovat pätica Igor Grošaft (SDKÚ), Stanislav Janota (KDH), Milan Krajniak (KDH), František Stano (SDKÚ) a Mikuláš Kacaljak (pôvodne ANO, hmotne ho zainteresúva clen výkonného výboru Jozef Jurica), ktorá prehlasuje zvyšných 4 clenov prezídia FNM (Világiho otroci Végh a Duray za SMK, Kojda, Plechlo). Uvedená pätica bude cinnost koordinovat s clenmi výkonného výboru Anna Bubeníková (SDKÚ) - riaditelka sekcie zakladatelských cinností a výkonu práv akcionára FNM, Jozef Jurica (pôvodne ANO) – riaditel sekcie prípravy a realizácie predajov FNM, Ján Durana (SDKÚ) - riaditel sekcie reštitúcií a bezodplatných prevodov FNM a štvrtým clenom, ktorého namiesto Mariána Karkuša (ANO) nedávno dosadil Hašcák, ale nepamätá si jeho meno (pravdepodobne Roman Guderna). Ad hoc, v závislosti od konkrétneho privatizacného prípadu budú ešte priberat podpredsedu výkonného výboru Petra Hunora (SDKÚ) alebo dvoch clenov výkonného výboru za KDH (Jozef Mihalik, Anton Brath) - tak aby mali potrebných 6 hlasov na prehlasovanie v 11 clennom výkonnom výbore FNM. Hašcák má takýto systém fungovania dohodnutý už s financmajstrom SDKÚ Igorom Kucejom a s KDH. Ešte to musí schválit Pa lacka. Hašcák - Bubeníková z 13.12.2005 k privatizácii teplární), pretože prekrocila kompetencie a riadi aj jeho. Kojda si hned obehol Gabriela Palacku, Ivana Mikloša, Jána Rusnáka a vysvetloval im, že ho Bubeníková úkoluje a že ked to tak chcú, nech ich navzájom vo funkciách vymenia. Prebehli viaceré vzájomné stretnutia medzi Bubeníkovou, Ivanom Miklošom, Gabrielom Palackom, Igorom Kucejom a Jozefom Kojdom. Bubeníková bola z uvedenej privatizacnej komisie odvolaná. Vzápätí bola na intervenciu Hašcáka opät do komisie prijatá. Hašcák vysvetluje Malchárkovi, že Bubeníková urobila pre SDKÚ vela napr. provízia 100 mil. Sk za privatizáciu Paroplynového cyklu, provízia za ZSNP Žiar nad Hronom a z mnohých dalších vecí a nemôžu ju len tak odvolat z komisie.

Privatizácia Letisko M.R.Štefánika - Airport Bratislava, a.s.

Hašcák vysvetluje Malchárkovi celé pozadie privatizácie bratislavského letiska. Výber a cinnost poradcu na privatizáciu letiska Meinl Bank je kompletne v réžii Hašcáka, resp. PENTA Group. Hašcák má o privatizácii bratislavského letiska dohodu aj s Gabrielom Palackom a Hašcákove záujmy v privatizácii reprezentujú najmä Jozef Jurica - riaditel sekcie prípravy a realizácie predajov FNM a Anna Bubeníková - riaditelka sekcie zakladatelských cinností a výkonu práv akcionára FNM, ktorí sú zároven clenmi privatizacnej komisie na predaj bratislavského letiska. Hašcák sa stažuje na amatérsky postup predsedu privatizacnej komisie na privatizáciu letísk Branislava Kvasnicu (dosadil ho minister dopravy Prokopovic), ktorý navštívil poradcu Meinl Bank a subporadcu s tým, že ho posiela premi& eacute;r Dzurinda a vicepremiér Mikloš s tým, ako má privatizácia prebehnút (pravdepodobne v prospech J&T). Medzi Meinl Bank a Penta Group je maximálna dôvera. Hašcák cez Meinl Bank perie peniaze z off-shorov. Malchárek odbocí od témy s tým, že J&T ho nemá rado, pretože nechce s nimi obchodovat. Peter Korbacka (J&T) ho sprostredkovane kontaktoval, ci nemôžu urobit aspon obchod s budovou Ministerstva hospodárstva (MH by sa prestahovalo do priestorov J&T – pravdepodobne Presscentrum a odpredalo J&T uvolnenú budovu). Malchárek obchod odmieta a odmieta sa s predstavitelmi J&T stretávat po hoteloch, ked sa nemôže na verejnosti stretávat ani s Hašcákom.

Vznik novej politickej strany:

Hašcák oznamuje Malchárkovi, že s partnermi z Penty prejednal vznik novej politickej strany a ako najvhodnejší predseda novej strany im vyšiel generálny riaditel STV Richard Rybnícek. Pôvodne uvažovali aj nad Danielom Krajcerom z Markízy. Rybnícek je z mediálneho hladiska najvhodnejší (manažér roka), aj ked Peter Kuba mal s ním nejakú negatívnu skúsenost. Teraz zhánajú o Rybníckovi informácie. Angažovanie Penta Group v novej strane bude navonok prezentované maximálne cez osoby Peter Kuba, minister kultúry Tóth a Malchárek, ktorí budú súcastou užšieho vedenia novej strany. Nik sa nesmie dozvediet, že Penta vlastní celú stranu.
Malchárek rozpráva Hašcákovi o ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi, ktorý sa správa hystericky, na koalicnej rade šuškal Malchárkovi, že zmenu BNO stanov robí pre Sláva Hašcáka. Zajac na rokovaní vlády predložil BNO materiál, ktorý vzápätí stiahol a následne opät predložil. Správa sa ako zlodej, ktorý chce ukradnút ale potom má výcitky svedomia a neukradne. Zajac sa bojí, že ho chce Dzurinda odvolat. Malchárek si to nemyslí. Malchárek ešte spomína, že ho navštívil nezávislý poslanec Herman Arvay, ktorý chcel od neho vianocnú odmenu. Hašcák vysvetluje Malchárkovi, že GovCo, a.s. (správa jadrovoenengetických zariadení, ktoré sa vyclenujú zo SE) bude v budúcnosti po Slovenských elektrárnach najväcší biznis. Ide o štátom vlastnenú akciovú spolocnost. Hašcák sa pýta ako je to s emisiou akcií GovCo, a.s. Malchárek hovorí, že všetko co mal podpísat podpísal a že to má na starosti jeho poradca Luboš Ševcík (ako všetky veci okolo elektrární). Na podrobnosti nech sa Hašcák spýta Ševcíka. Hašcák vysvetluje Malchárkovi, že v GovCo, a.s. je v súcasnosti 3-clenné predstavenstvo. Úkoluje Malchárka aby ho rozšíril na 5 clenov. Zo súcasného predstavenstva má ponechat toho Miklošovho cloveka a cloveka z KDH. Okrem nich tam má dosadit Vladimíra Rigásza (predtým SEPS) a dvoch dalších ludí aby mal väcšinu. Hašcák sa už dohodol s Rigászom a dúfa, že bude fungovat v prospech jeho záujmov aj ked v minulosti spolupracoval s Blaškom. Malchárek navrhuje do predstavenstva GovCo, a.s. svojho úctovníka Brano Gucík.

Teplárne
Malchárek sa pýta Hašcáka ci majú privatizáciu teplární (Bratislava, Trnava, Žilina, Martin, Zvolen, Košice) pod kontrolou. Hašcák hovorí, že to len teraz zacínajú robit. Bude tam tiež velká trenica. Hašcák už predbežne o teplárnach rozprával s Világim. Schválenie privatizácie teplární nepôjde cez vládu, len cez FNM.

13.12.2005 (Anna Bubeníková, Jaroslav Hašcák)

Bubeníková rozpráva o záujme viacerých subjektov o kúpu zdravotníckych zariadení. Dnes bol u nej Sklenár, ktorý sa zaujímal o kúpu polikliniky Tehelná. Hašcák sa jej pýta, ci sa pýtal na Pentu. Bubeníková odpovedá, že nie, že sa pýtal len kolko je záujemcov. Hašcák sa pýta kolko chce Sklenár zaplatit. Bubeníková hovorila, že si prešiel budovu, povedal, že tam treba
velké investície a je ochotný zaplatit 40 mil. Sk. Bubeníková hovorí, že ešte väcší záujem bude o polikliniku Ružinov.

Este stale si myslite ze privatizacia je spravna? Aj ked vam to bude tisic vzdelanych podvodnikov tlct do hlavy. Pouzivajte prosim svoj rozum. Pride vojna, prve strely namierim na osoby v tomto dokumente a na Bratislavske Beverly Hills v Zahorskej Bystrici. Vy ktori nemate pracu chodte za tymito svinami co vas okradli.

Penta - financná skupina, zakladatelia: Marek Dospiva, Jaroslav Hašcák, Martin Kúšik, Jozef Oravkin

Materská firma(holding) Penta je registrovaná na Cypre, pobocky na Slovensku a v iných štátoch.


hospodarske noviny 5. 1. 2012
Kauza Gorila. Financná skupina pravost spisu popiera, viaceré jeho scenáre sa naplnili.
Penta chcela ovládnut naše zdravotníctvo
Ak je spis Gorila autentický, svedcí o eminentnom záujme financnej skupiny Penta ovládnut slovenské zdravotníctvo.
Svedcit by o tom mal spis z údajného odpocúvania rozhovorov jedného z partnerov Penty Jaroslava Hašcáka s exministrom Jirkom Malchárkom (ANO), šéfom Smeru-SD Robertom Ficom aj jeho osobným tajomníkom Františkom Határom. Penta aj politické strany pravost spisu spochybnujú. Viaceré udalosti, o ktorých sa v nom píše, sa však splnili.

Založit stranu
„Hašcák si myslí, že v novej vláde bude velmi tažké kúpit si funkciu ministra zdravotníctva, a preto potrebuje vlastnú stranu,“ uvádza sa v spise. Údajne mal pred volbami v roku 2006 pripravených šest ludí, z ktorých si chcel vybrat šéfa rezortu. Od založenia strany nakoniec pre krátkost casu upustil. Podla spisu sa však stretol aj s Ficom. Na kus papiera mu napísal meno svojho kandidáta na ministra zdravotníctva. Fico mu údajne cez Határa odkázal, že voci uvedenému menu nemá námietky a overoval si ho cez svoje zdroje.

Koho navrhoval za ministra zdravotníctva Hašcák, nie je z Gorily jasné. Kreslo obsadil Ivan Valentovic (nominant Smeru-SD), ktorý síce brojil proti záujmom financných skupín, ale súcasne chcel presadit aj zrušenie asi polovice nemocníc. To by bolo v súlade aj s Hašcákovou predstavou, o ktorej píše údajný spis SIS. „Podla Hašcáka sa tretina nemocníc musí zavriet.“

Polikliniky
V spise sa spomína aj zámer Penty investovat tri miliardy korún do nových polikliník. V skutocnosti odvtedy postavili siet kliník ProCare a Pro Sanus v Bratislave, Nitre, Košiciach, Žiari nad Hronom, Seredi, vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Získali aj Železnicnú nemocnicu s poliklinikou v Bratislave, o ktorú podla Gorily sútažili s exministrom dopravy Pavlom Prokopovicom (SDKÚ).

Záchranky
Údajný spis obsahuje aj další zámer financnej skupiny na 70 staniciach rýchlej zdravotníckej pomoci. V skutocnosti tesne pred volbami (v apríli 2006) ovládla skupina cez spolocnosti Slovenská záchranná a Falck siet 73 staníc v 14 regiónoch. Polovica z nich dovtedy neexistovala, založit ich mali na zelenej lúke do zaciatku augusta 2006.

V Gorile sa píše aj to, že Penta mala mat na výplatnom zozname viacerých poslancov parlamentu. Píšu o tom aj diplomatické depeše velvyslanectva USA v Bratislave, ktoré zverejnil portál WikiLeaks. „Zaplatila po dva milióny korún nezverejnenému poctu nezávislých poslancov, aby zaistila schválenie zdravotníckej reformy," tvrdí sa v správe.

Penta v súcasnosti riadi zdravotnú poistovnu Dôvera, polikliniky Pro Care, lekárne Dr. Max, laboratóriá Alpha Medical a siet nemocníc na východe. Riaditel všeobecnej zdravotnej poistovne prišiel z Penty ovládanej inštitúcie. **
Sumár - 95% zdravotných poistencov na Slovensku su poistencami zdravotných poistovní vlastnených alebo ovládaných firmou Penta.**

Tienový minister zdravotníctva z SaS je MUDr. Peter Kalist - riaditel polikliniky Pro Care(vlastník Penta).

penta%20zdravotnictvo.jpg

06. 09. 2011
WikiLeaks o korupcii slovenských poslancov: Hlas stal 2 milióny korún
Podla depeše, ktorú zverejnila WikiLeaks, pri reforme zdravotníctva na slovensku došlo ku korupcii poslancov.
Zverejnil ju portál WikiLeaks. Správa uvádza, že podozrivou je financná skupina Penta. Cena za hlas poslanca mala byt podla depeše, ktorú zverejnila WikiLeaks, 2 mil. Sk (66 387 €). V roku 2004 slovenský parlament schválil šest zákonov, ktoré Svetová banka nazvala najradikálnejšími reformami na svete. Do povedomia obcanov sa najviac asi zapísalo zavedenie dvadsatkorunového poplatku za návštevu u lekára.

Dôverná informácia pochádza z 21. apríla 2005. Analyzuje reformu presadenú vtedajším ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom. „V parlamente prešli reformné zákony s podporou nezávislých poslancov celkom hladko, existujú dohady, že tieto hlasy boli kúpené,“ citoval server WikiLeaks.

„Podozrivá z kupovania hlasov bola financná skupina Penta,“ uvádza depeša podpísaná vedúcim velvyslanectva USA Scottom Thayerom. Dokument konštatuje, že Penta a jej siet spolocností kontroluje tri z piatich zdravotných poistovní, plánuje skúpit 100 lekární a pokúša sa odkúpit aj nemocnice. Suma penazí prúdiaca cez systém zdravotnej starostlivosti z neho podla správy robí potenciálne velmi lukratívny sektor. Súcastou reformy bola tiež zmena, podla ktorej lekárne už mohli vlastnit nielen fyzické osoby - lekárnici, ale aj právnické osoby. Zdroj s kontaktmi na Pentu podla depeše uviedol diplomatovi, že spolocnost zaplatila po dva milióny korún (66 387 €) nezverejnenému poctu nezávislých poslancov, aby zaistila schválenie reformy legalizujúcej franchising lekární. Penta podla správy chcela využit zmeny v zákone a vlastníctvo zdravotných poistovní, aby nasmerovala klientov do svojich lekární a vytlacila konkurencné predajne liekov z trhu.

„Nic,“ znela odpovedat Rudolfa Zajaca, ked sa Nový Cas pýtal, co na zverejnenie tejto správy hovorí. Zajac v roku 2004 podal trestné oznámenie na neznámeho páchatela, ktorý kupoval hlasy opozicných alebo nezávislých poslancov a tým spáchal trestný cin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Reagoval tak na vtedy medializované vyjadrenia o korupcii niektorých zákonodarcov. „Nemám k tomu co povedat. Vyšetrovala to polícia aj kdekto, nebudem sa k tomu vyjadrovat,“ povedal vcera.

Reforma zdravotníctva prešla vdaka podpore nezávislých poslancov, z ktorých väcšina sú bývalí clenovia HZDS. Išlo o Miroslava Abelovského, Gustáva Krajciho, Ladislava Polku, Ivana Kina, Igora Pinkavu a Jána Mikolaja. Reformu podporili aj odídenec z KSS Herman Arvay a bývalí clenovia SDKÚ, neskôr poslanci za Slobodné fórum Ivan Šimko a Alexej Ivanko. Hlasovali za nu aj nezávislí Robert Nemcsics a Zuzana Plháková, dnes už Kondrlíková, ci Bohumil Hanzel, vtedajší poslanec Smeru.

„Urcite som nebola kúpená. Hovorím za seba, o ostatných poslancoch nemám informácie,“ uviedla Kondrílová-Plháková. „Išlo o vládny návrh, s ktorým som sa stotožnil, ku kupovaniu poslancov neviem nic povedat,“ povedal Robert Nemcsics.

Co na to hovorí Penta?!
„Nevieme posúdit autentickost uvedenej správy, no považujeme ju za kombináciu úplných nezmyslov a popletených informácií. Kategoricky odmietame akékolvek náznaky toho, že by naša investicná skupina ovplyvnovala prostredníctvom financnej motivácie poslancov NR SR,“ povedal hovorca Penty Martin Danko a upozornil aj na faktické nezrovnalosti uvedené v správe: „Spomína sa v nej 6 reformných zdravotníckych zákonov – ani jeden z týchto zákonov neriešil fungovanie lekárnických sietí tak, ako o tom hovorí správa. Penta nikdy v lekárnictve na Slovensku prostredníctvom takejto siete nepodnikala,“ tvrdí Danko s tým, že úprava lekárnických sietí v tej podobe, že jedna právnická osoba môže vlastnit len jednu lekáren, fungovala aj pred reformou z roku 2004. „Obvinenie z toho, že Penta chce ovládnut lekárnický trh tak, že zlikviduje malé lekárne prostredníctvom svojej siete, sa v praxi ukázalo byt nezmyslom. V súcasnosti podniká pod znackou Dr.Max na Slovensku cca 80 lekární, pricom na Slovensku funguje približne 1 800 lekární,“ uviedol.
V správe je podla neho chybne uvedené, že Penta v roku 2004 ovládala 3 zdravotné poistovne. „Penta v roku 2004 vlastnila ZP Dôveru a ZP Sidériu, ktoré mali spolu cca 15 % trhový podiel. V roku 2006 prebehlo zlúcenie uvedených zdravotných poistovní do ZP Dôvera. Akcionársky podiel v ZP Apollo Penta získala až na konci roku 2006 a aj to len minoritný, t. j. túto poistovnu Penta nikdy neovládala,“ dodal.


Financovanie politických strán:

1) strana SMER na financovanie predvolebnej kampane okrem iného použila peniaze z úveru od Privatbanky a.s. vo výške 40,0 mil. Sk ( zdroj: záverecné správy politických strán predložené MF SR po volbách 2006 )
2) Strana SDKÚ na finacovanie predvolebnej kampane v r. 2010 okrem iného použila úver od Privatbanky a.s. vo výške 1,6 mil. euro ( zdroj: záverecné správy politických strán predložené MF SR po volbách 2010 ).

Vlastníkom Privatbanky je Penta

Podla cl. 149 Ústavy SR c. 460/1992 Zb. v znení neskorších zmien a doplnkov, cit.: Prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb".

Podla platného právneho poriadku SR patrí medzi základné zásady trestného konania aj zásada oficiality a zásada legality.

Zásada oficiality je upravená v § 2 ods. 4 zákona c. 141/1961 Zb., v platnom znení (trestný poriadok) cit.: „ ak tento zákon neustanovuje nieco iné, postupujú orgány cinné v trestnom konaní z úradnej povinnosti, musia trestné veci prejednávat co ajrýchlejšie a dôsledne zachovávat obcianske práva zarucené ústavou."

Zásada legality je upravená v § 2 ods. 3 zákona c, 141/1961 Zb., v platnom znení (trestný poriadok) cit.: „prokurátor je povinný stíhat všetky trestné ciny, o ktorých sa dozvedel, výnimky sú pripustené len podla zákona alebo podla vyhlásenej medzinárodnej zmluvy".

Orgánmi cinnými v trestnom konaní sú: súd, prokurátor, vyšetrovatel a policajný orgán.
Podla § 3 ods.1) zákona NR SR c. 153/2001 Z. z. o prokuratúre, prokuratúra chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu a zároven podla § 3 ods.2) tohto zákona je prokuratúra v rozsahu svojej pôsobnosti povinná vo verejnom záujme vykonat opatrenia na predchádzanie porušeniu zákonnosti, na zistenie a odstránenie porušenia zákonnosti, na obnovu porušených práv a vyvodenie zodpovednosti za ich porušenie. Pri výkone svojej pôsobnosti je prokuratúra povinná využívat všetky zákonné prostriedky tak, aby sa bez akýchkolvek vplyvov zabezpecila dôsledná, úcinná a rýchla ochrana práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu.

Podla § 4 zákona NR SR c. 153/2001 Z. z. o prokuratúre pôsobnost prokuratúry vykonávajú prokurátori okrem iného aj trestným stíhaním osôb podozrivých zo spáchania trestných cinov a dozorom nad zachovávaním zákonnosti pred zacatím trestného stíhania v rozsahu podla osobitného zákona a v prípravnom konaní.

Trestný poriadok - Zákon c. 301/2005 Z. z.
Väzba

§ 71
Dôvody väzby
(1) Obvinený môže byt vzatý do väzby len vtedy, ak doteraz zistené skutocnosti nasvedcujú tomu, že skutok, pre ktorý bolo zacaté trestné stíhanie, bol spáchaný, má znaky trestného cinu, sú dôvody na podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený a z jeho konania alebo dalších konkrétnych skutocností vyplýva dôvodná obava, že

a) ujde alebo sa bude skrývat, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu, najmä ak nemožno jeho totožnost ihned zistit, ak nemá stále bydlisko alebo ak mu hrozí vysoký trest.Prevzaté z internetu-autor neznámy

TOPlist